راهنمای جامع استفاده از هشتگ اینستاگرام در سال 2021

بدون نظر آموزش بازاریابی در اینستاگرام

در حال حاضر اینستاگرام یکی از پرکاربردترین رسانه‌های اجتماعی در جهان به شمار می‌رود. تعداد کاربران فعل ماهانه این رسانه از 1 میلیارد کاربر فراتر رفته و به همین خاطر می‌توان به این پلتفرم رسانه اجتماعی به چشم یک بازار عالی نگاه کرد. در حال حاضر کسب و کارهای زیادی در اینستاگرام به وجود آمده و این رسانه‌ها از ابزارهای متنوعی برای موفقیت در اینستاگرام استفاده می‌کنند که یکی از معروف‌ترین ابزارها، هشتگ اینستاگرام است. در ادامه این مقاله تصمیم داریم تمامی نکات مربوط به هشتگ اینستاگرام را بیان کنیم. مطمئن باشید که با مطالعه این مقاله هر آن‌چه که باید در مورد کاربرد هشتگ در اینستاگرام بدانید را فرامی‌گیرید و می‌توانید با استفاده از آن به کسب و کار اینستاگرامی خود رونق ببخشید.

هشتگ اینستاگرام چیست و چرا اهمیت دارد؟

اگر کمی در رسانه‌های اجتماعی به خصوص اینستاگرام فعالیت کرده باشید، احتمالاً با نماد # برخورد کرده‌اید. به عبارتی که در کنار این نماد در رسانه‌های اجتماعی می‌آید، هشتگ (Hashtag) گفته می‌شود و نوعی ابزار مسیریابی هستند. شما وقتی می‌خواهید چیزی را در گوگل جستجو کنید، آن کلمه یا سؤال را در کادر جستجو وارد می‌کنید تا گوگل شما را راهنمایی کند. حکمت استفاده از هشتگ هم همین است. وقتی از هشتگ اینستاگرام استفاده می‌کنیم و یک کلمه را بدون فاصله پس از این نماد می‌نویسیم (به عنوان مثال #بازاریابی) در واقع می‌خواهیم که اینستاگرام ما را راهنمایی کند و به سمت محتواهایی با این موضوع هدایت کند.

حال هدف پیج‌ها و کسب و کارهای مختلف از استفاده از این ابزار چیست؟ آن‌ها می‌خواهند میزان تعامل و نرخ انگیجمنت ریت خود را بالا ببرند. وقتی ما در پست‌های خود از هشتگ استفاده کنیم، در واقع داریم به اینستاگرام اعلام می‌کنیم که کاربرانی که دنبال این هشتگ هستند را به سمت ما راهنمایی کن! استفاده از هشتگ اینستاگرام به شما کمک می‌کند:

  1. فالوور (دنبال‌ کننده) بیشتری جذب کنید.
  2. نرخ تعامل پیج خود را افزایش دهید.
  3. یک جامعه پیرامون کسب و کار خودتان بسازید.

چرا استفاده از هشتگ اینستاگرام مهم است؟

استفاده از هشتگ‌های مناسب، کاربردی، پرجستجو و پرطرفدار باعث می‌شود که مخاطبان و کاربران جدید خیلی راحت شما را پیدا کنند و در نتیجه شما بتوانید خدمات خود را به تعداد بیشتری از کاربران ارائه دهید. در ادامه این بخش از مقاله قصد داریم به دلایل اهمیت استفاده از هشتگ اینستاگرام بپردازیم.

1. هشتگ‌ها به کاربران کمک می‌کند که پست شما را در یک نگاه درک کنند

رسانه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام جای شلوغی هستند و در یک جای شلوغ جلب نظر مخاطب کار راحتی نیست. اگر بتوانید محتوای خوبی تولید کنید و برای محتوای خود هشتگ‌های مناسبی انتخاب کنید، مطمئن باشید که می‌توانید نظر مخاطب را جلب کنید. معمولاً کاربران از هشتگ‌ها برای پیدا کردن محتواهای مرتبط استفاده می‌کنند ولی وقت چندانی صرف دیدن تمام پست‌های مربوط به آن محتوا نمی‌کنند؛ مگر اینکه آن محتوا واقعاً عالی و مناسب باشد.

2. استفاده از هشتگ‌ها به شما کمک می‌کند که مخاطبان خود را افزایش دهید

شما در حال حاضر یک سری مخاطب دارید ولی یک سری مخاطبان هستند که از کسب و کار شما اطلاعی ندارند. محتوای شما عالی است و واقعاً حیف است که تعداد افرادی که به آن‌ها خدمت می‌کنید این‌قدر کم باشد. تا حد امکان جامعه مخاطب کسب و کار خود را گسترش دهید. هشتگ‌ها به شما کمک می‌کند که تعامل (انگیجمنت) خود را با مخاطبان بیشتر کنید. در واقع استفاده از هشتگ مناسب یکی از بهترین روش‌ها برای ارتباط با مخاطبان هدف در اینستاگرام است.

اینستاگرام رسانه‌ای است که دست شما را برای رسیدن به فالوورهای زیاد باز گذاشته و هیچ محدودیتی برای شما تعیین نکرده است. پس این فرصت را از دست ندهید و با استفاده از هشتگ‌های مناسب و عالی، کاری کنید که مخاطبانی که در پی خدمات خوبی مثل خدمات شما هستند بتوانند با استفاده از هشتگ‌ها به شما دسترسی پیدا کنند.

3. برخی از کاربران هشتگ‌ها را دنبال می‌کنند

برخی اوقات یک هشتگ به حدی برای یک کاربر مفید و برای او مهم و کاربردی است که تصمیم می‌گیرد آن را فالو کند. اگر شما هم بتوانید هشتگ‌های مفید مرتبط با کسب و کار خود را پیدا و در پست‌های خود از آن‌ها استفاده کنید، مطمئن باشید که خیلی سریع مورد توجه مخاطبان خود قرار می‌گیرید.

4. هشتگ‌ها درس‌های زیادی در مورد مخاطبان به شما یاد می‌دهند

تحقیقات در مورد هشتگ واقعاً مهم است و درس‌های زیادی به ما یاد می‌دهد. با تحقیق در مورد هشتگ‌ها می‌توانید بفهمید که مخاطبان شما بیشتر دنبال چه نوع محتوایی هستند و چه محتوایی را می‌پسندند. در نتیجه وقتی می‌خواهید برای پیج خود محتوا تولید کنید می‌توانید دقت و ظرافت بیشتری به خرج دهید و کاری کنید که مخاطب نظرش جلب شود.

5. با استفاده از هشتگ می‌توانیم برای خود برندسازی کنیم

هشتگ اینستاگرام

یکی از مزایای هشتگ این است که می‌توانید با استفاده از هشتگ، برای خود برندسازی کنید. به عنوان مثال می‌توانید شعار کسب و کار خود را (در صورت کوتاه بودن) به هشتگ تبدیل کنید و آن را در تمام پست‌های خود بیاورید. این کار به افزایش آگاهی کاربران از برند شما هم کمک می‌کند. بعضی از کسب و کارهای اینستاگرامی هم نام برند خود را به هشتگ تبدیل و از آن در پست‌ها استفاده می‌کنند.

بیشتر بخوانید: ساخت کمپین هشتگ در اینستاگرام

تا به اینجای کار سعی کردیم تعریف مختصری از هشتگ اینستاگرام و اهمیت استفاده از آن بیان کنیم. در بخش بعدی مقاله قصد داریم به انواع و اقسام هشتگ در اینستاگرام اشاره کنیم.

انواع و اقسام هشتگ در اینستاگرام

هشتگ‌های‌ اینستاگرام به طور کلی به سه دسته هشتگ مربوط به یک برند، هشتگ مربوط به یک اجتماع و هشتگ مربوط به یک کمپین تقسیم می‌شود که در ادامه توضیحاتی در مورد هر کدام از این سه دسته ارائه می‌دهیم:

1. هشتگ مربوط به یک برند (Branded Hashtag)

طبق آمارها و پژوهش‌ها بیش از 70 درصد هشتگ‌هایی که در اینستاگرام مشاهده می‌کنید از این نوع هستند. در واقع هشتگ‌های مربوط به یک برند پرکاربردترین هشتگ‌های شبکه اجتماعی اینستاگرام هستند. فرض کنید یک کسب و کار اینستاگرامی ایجاد می‌شود. این کسب و کار تصمیم می‌گیرد یک سری هشتگ اختصاصی را برای خود ایجاد و از آن‌ها استفاده کند

2. هشتگ مربوط به یک اجتماع (Community Hashtag)

منظور از هشتگ مربوط به یک اجتماع، هشتگ‌هایی است که به صورت عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این هشتگ‌ها لزوماً برای کارهای تبلیغاتی و بازاریابی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و کاملاً عمومی است. هشتگ‌هایی مثل #موفقیت کاملاً عمومی هستند و اجتماع‌هایی که دنبال موفقیت هستند این هشتگ را جستجو می‌کنند.

3. هشتگ مربوط به یک کمپین (Campaign Hashtag)

هشتگ‌های مربوط به یک کمپین هشتگ‌هایی هستند که در یک کمپین خاص مورد استفاده قرار می‌گیرند و دوام ندارند. کمپین‌ها با موضوعات مختلفی شکل می‌گیرند و با استفاده از هشتگ می‌توان افراد مختلفی را به کمپین یا کارزار تبلیغاتی دعوتی کرد.

چگونه هشتگ‌های مناسب را برای کسب و کار خود پیدا کنیم؟

پیدا کردن هشتگ مناسب برای کسب و کار اینستاگرامی

مهم‌ترین نکته‌ای که برای پیدا کردن هشتگ مناسب برای کسب و کار اینستاگرامی خود باید در نظر بگیرید این است که این هشتگ‌ها باید با فضای کاری شما مطابقت و سازگاری کامل داشته باشد. به عنوان مثال وقتی یک رستوران می‌خواهد محتوای خود را در اینستاگرام منتشر کند، باید این نکته را در نظر بگیرد که از هشتگ‌های مثل #غذای_خوشمزه #غذا #رستوران_عالی استفاده کند که با فضای کاری او هماهنگی دارد.

در صورتی که می‌خواهید تصویری از یک مکان دیدنی بگذارید، حتماً نام آن مکان را به صورت هشتگ منتشر کنید. بهترین راه برای پیدا کردن هشتگ‌های مناسب در اینستاگرام این است که بدانید مخاطبان بیشتر چه هشتگ‌هایی را جستجو و دنبال می‌کنند. در ادامه این بخش از مقاله چند راهکار عالی برای پیدا کردن هشتگ اینستاگرام مناسب بیان خواهیم کرد.

1. ببینید رقبا از چه هشتگ‌های استفاده می‌کنند

یکی از مهم‌ترین رموز موفقیت در کسب و کار اینستاگرامی این است که همیشه رقبای خود را زیر نظر داشته باشید و از فعالیت‌ها و حرکت‌های آن‌ها غافل نشوید. یکی از کارهای مهمی باید انجام دهید این است که هشتگ‌هایی که رقبای شما استفاده می‌کنند را بررسی کنید و در صورتی که فهمیدید این هشتگ پرکاربرد است، شما هم از آن استفاده کنید.

2. قابلیت جستجوی اینستاگرام هم می‌تواند یار و یاور شما باشد

برای پیدا کردن هشتگ اینستاگرام مناسب برای کسب و کار خود حتماً از قابلیت جستجوی اینستاگرام کمک بگیرید. برای استفاده از قابلیت ابتدا کلمه کلیدی متناسب با کسب و کار خود را در بخش جستجوی اینستاگرام وارد کنید و سپس در قسمت نوار جستجو، گزینه تگ (Tag) یا برچسب را استفاده کنید. با این کار اینستاگرام لیستی از کلمات کلیدی متناسب با کسب و کار را به شما نشان می‌دهد که می‌توانید به فراخور پست‌های خود از آن‌ها استفاده کنید. سعی کنید همیشه از هشتگ‌های محبوب و معروف استفاده کنید.

3. هشتگ‌های مرتبط را هم مد نظر داشته باشید

در بالای صفحه جستجوی هشتگ، دو قسمت به نام Top و Recent وجود دارد که در این دو قسمت هم هشتگ‌های بسیار خوبی پیدا می‌شود و می‌تواند به شما کمک کند که محتوای شما توسط کاربران بیشتری دیده شود. این هشتگ‌ها ممکن است با کسب و کار شما در ارتباط باشد.

4. پست‌های موفق خودتان را هم جدی بگیرید

یکی دیگر از منابع عالی برای پیدا کردن هشتگ‌های مرتبط با کسب و کار خودتان این است که بروید و ببینید نرخ تعامل کدام پست شما بیشتر بوده است. سپس دلایل بالا بودن این نرخ را بررسی کنید. احتمالاً استفاده از هشتگ‌های مناسب دلیل دیده شدن محتوای شما بوده است. پس از هشتگ‌هایی که در پست‌های موفق خود استفاده کرده‌اید هم استفاده کنید.

5. از ابزارهای عالی برای پیدا کردن هشتگ استفاده کنید

در کنار روش‌هایی که بیان شد، یک سری ابزار عالی هم وجود دارد که به شما کمک می‌کند هشتگ‌های مناسب برای پیج اینستاگرامی خود را پیدا کنید. برخی از ابزارها هم در کنار پیدا کردن هشتگ مناسب به شما کمک می‌کنند هشتگ‌های مورد نظر خود را آنالیز و تجزیه و تحلیل کنید. در ادامه به دو ابزار مناسب اشاره شده است:

هشتگیفای (Hashtagify.me)

آنالیز هشتگ

هشتگیفای یک سایت است که به شما کمک می‌کند هشتگ‌های مناسب برای کسب و کار خود را پیدا کنید. با استفاده از این سایت می‌تواند 10 هشتگ برتر مرتبط با کسب و کار خود را مشاهده کنید. مزیت این سایت آن است که به سرعت به‌روزرسانی می‌شود و به همین خاطر می‌توانید خیلی سریع از هشتگ‌های جدید و محبوب در حوزه کاری خود اطلاع حاصل کنید.

رایت‌تگ (Ritetag.com)

یکی دیگر از ابزارهای رایگان و عالی برای پیدا کردن هشتگ اینستاگرام رایت‌تگ نام دارد. این سایت به ما می‌گوید چه هشتگ‌های بیشتر استفاده شده یا توسط دیگران دیده شده است. شما با مشاهده داده‌های آماری که در این سایت وجود دارد می‌توانید هشتگ مناسب را برای خودتان پیدا کنید.

تا به اینجای کار تلاش کردیم یک سری راهکار برای پیدا کردن هشتگ مناسب به شما معرفی کنیم. در بخش بعدی این مقاله یک سری نکات مهم پیرامون هشتگ اینستاگرام را در کنار یکدیگر مرور می‌کنیم.

چند نکته مهم در مورد نحوه استفاده و محدودیت‌‎های هشتگ اینستاگرام

  • یکی از نکات مهمی که برای استفاده از هشتگ در اینستاگرام باید مد نظر داشته باشید این است که از کلمات خاص استفاده کنید. هر چه کلمات خاص‌تری استفاده کنید، جذب دنبال‌کننده از سوی شما هدفمندتر می‌شود. همیشه سعی کنید یک یا دو هشتگ اختصاصی داشته باشید و در کنار هشتگ‌های دیگر از آن‌ها در محتوای خودتان استفاده کنید.
  • استفاده از هشتگ‌های نامرتبط را به طور کلی کنار بگذارید. گاهی برخی از پیج‌های اینستاگرامی دچار یک اشتباه فاحش می‌شوند. آن‌ها از هشتگ‌های پرطرفدار ولی غیرمرتبط برای محتوای خود استفاده می‌کنند. نکته این است که اینستاگرام یک الگوریتم مشخص دارد و در صورتی که مرتکب چنین اشتباهی شوید، الگوریتم اینستاگرام هیچ توجهی به شما نخواهد کرد.
  • اینستاگرام به مخاطبان خود اجازه می‌دهد که در هر پست از 30 هشتگ استفاده کنند ولی شما از ظرفیت کامل این رسانه استفاده نکنی. تعداد ایده‌آل استفاده از هشتگ بر اساس مطالعات صورت گرفته، 10 هشتگ است.
  • می‌توانید هشتگ‌های خود را در بخش کپشن ننویسید. برخی کاربران برای زیبایی بخش کپشن و نظم گرفتن آن هشتگ‌های خود را پس از انتشار پست در اولین کامنت قرار می‌دهند.
  • یکی دیگر از نکات مهمی که می‌تواند تعداد مخاطبان و دنبال‌کنندگان شما را افزایش دهد این است که هشتگ‌های مهم و مرتبط با کسب و کار خود را در بخش Bio پیج خودتان قرار دهید. البته در انجام این کار زیاده‌روی نکنید؛ چون این کار باعث از بین رفتن زیبایی ظاهری بخش بایو یا بیوی گیج شما می‌شود.
  • وقتی یک هشتگ را جستجو می‌کنیم، برخی پست‌ها زودتر از بقیه دیده می‌شود که دلیل این موضوع به میزان استفاده آن پیج از آن هشتگ، میزان محبوبیت آن پست و زمان و تاریخ انتشار پست بستگی دارد.

کلام آخر

هشتگ اینستاگرام یکی از اصلی‌ترین و اساسی‌ترین ابزارهای این رسانه اجتماعی برای تعامل بیشتر با مخاطبان است. هر چه توانایی و مهارت شما برای استفاده از این ابزار بهتر و بیشتر باشد، می‌توانید به موفقیت‌های بیشتری دست پیدا کنید و مخاطبان بیشتری را به سمت خود جلب و جذب کنید. در اینترنت یک قانون مهم وجود دارد: هر کسی در فضای آنلاین مخاطب دارد، مطمئناً به راحتی می‌تواند به درآمد هم برسد. این قانون در مورد اینستاگرام هم صدق می‌کند. در صورتی که بتوانید از هشتگ و سایر ابزارهای اینستاگرام به درستی استفاده کنید، می‌توانید به شهرت، مخاطب، طرفدار و سپس درآمد خوبی دست پیدا کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
تگ ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *