بدون نظر آموزش اینستاگرام

لایو اینستاگرام یک راه فوق‌العاده برای جذب فالوورهای جدید، افزایش تعامل و حتی فروش محصولات است. با برنامه لایو زنده اینستاگرام، با فالوورهای خود ارتباط بر قرار می‌کنید، از آنها بازخورد می‌گیرید و به سوالات کاربران پاسخ می‌دهید. چگونه تعداد بازدیدهای لایو را افزایش دهیم؟ چگونه لایو دونفره برگزار کنیم؟ با آژانس دیجیتال مارکتینگ 98 همراه باشید تا هر آنچه که برای برگزاری یک لایو اینستاگرامی موفق به آن نیاز دارید را به شما معرفی کنیم.

فهرست مطالب

چگونه در اینستاگرام لایو بگذاریم؟

برای برگزاری لایو کافیست پس از ورود به اینستاگرام ، وارد بخش استوری خود شوید. پس از ضربه زدن روی گزینه live در قسمت پایین صفحه نمایش، دکمه‌ی Start Live Video برای شما ظاهر شده که با نگه داشتن آن، بعد از چند ثانیه لایو شما آغاز می‌شود. برای تمام کردن لایو نیز کافیست گزینه End در گوشه سمت راست در بالای صفحه نمایش را انتخاب کنید.

آموزش برگزاری لایو اینستاگرام به صورت تصویری

افزایش بازدید لایو اینستاگرام رایگان

اقداماتی که برای برگزاری یک لایو اینستاگرام با حداکثر تعداد بازدیدکننده لایو باید انجام دهید شامل سه روش زیر می باشد:

 • کارهای قبل از لایو
 • اقدامات حین برگزاری
 • فعالیت‌های پس از تمام شدن لایو

انجام گام به گام این کارها که در ادامه به آنها می‌پردازیم، به شما کمک می‌کند تا بر اساس هدفی که از برگزاری لایو دارید، بهترین نتیجه را بگیرید و بیشترین تعداد بازدید کننده ممکن را داشته باشید.

اقدامات قبل از برگزاری لایو

هرچه قدر بیشتر برای لایوهای خود برنامه ریزی کنید، نتیجه بهتری نیز از آن خواهد گرفت. 4 اقدام زیر را قبل از برگزاری لایو انجام دهید. 

1. برای لایو اینستاگرامی خود، یک موضوع جذاب انتخاب کنید

اگر قصد دارید مستقیما از طریق لایو اینستاگرام با مخاطب‌های خود صحبت کنید، باید دلیل قانع کننده‌ای داشته باشید تا از آنها بخواهید در آن شرکت کنند. اگر نتوانستید برای این سوال که “چرا افراد باید در لایو من حضور داشته باشند؟” پاسخی پیدا کنید، بهتر است فعلا لایوی برگزار نکنید. در ادامه، چند دلیل رایج برای برگزاری لایو اینستاگرام را به شما معرفی می‌کنیم. برای مثال می‌توانید:

 • محصول جدید خود را معرفی کنید
 • به سوالات مخاطب‌هایتان پاسخ دهید
 • نحوه استفاده از یک محصول را توضیح دهید
 • با برگزاری لایو دونفره با شخصی خاص، مصاحبه کنید
 • فالوورهایتان را به پشت صحنه‌ی فضای کاری، یک رویداد یا یک سفر مربوط به کار خود ببرید
 • به آنها نشان دهید که یک روز کاری معمولی شما چگونه است
 • توضیح دهید که چرا شما یا کسب وکارتان یک کار خاص را متفاوت از بقیه انجام می‌دهید
 • در مورد عملکرد شرکت و اهداف آینده خود بحث کنید
 • نظرتان را نسبت به تازه‌‌ترین اخبار و حواشی صنعت خود بیان کنید
 • برای یکی از مشکلات رایج مخاطب‌هایتان راه حلی را ارائه دهید

به این موضوع نیز فکر کنید که می‌خواهید افراد حاضر در لایو بعد از تمام شدن آن، چه کاری را انجام دهند و آن را در طول لایو به آنها یادآوری کنید.

2. صحبت‌هایتان را از قبل آماده و تمرین کنید

متنی که برای لایو اینستاگرامی خود آماده می‌کنید نباید همانند فیلمنامه، دقیق و باجزئیات کامل باشد. بلکه بهتر است عنوان‌ها و نکته‌های مهمی که می‌خواهید به آنها اشاره کنید را یادداشت کرده و حداقل یکبار آنها را تمرین کنید. چراکه نوشتن تک تک صحبت‌هایتان، نتنها کاری وقت‌گیر است بلکه باعث افزایش استرس و کاهش تمرکز شما حین برگزاری لایو می‌شود.

پس از اینکه متن خود را چند بار تمرین کردید، ویدیوهای آزمایشی بگیرید و به دنبال راه‌هایی برای برگزاری لایو با کیفیت هرچه بالاتر باشید. زمانی که این ویدیوهای آزمایشی را بررسی می‌کنید، از خود این سؤالات را بپرسید:

 • آیا پس زمینه حواس شما را پرت می‌کند؟
 • صدای شما واضح است؟
 • دوربین در موقعیت خوبی قرار دارد؟
 • نور محیط کافی است؟

3. تنظیمات ذخیره خودکار لایو را فعال کنید

روی علامت چرخ دنده در گوشه سمت چپ بالای صفحه استوری بزنید تا وارد بخش تنظیمات استوری اینستاگرام بشوید. از این طریق می‌توانید تنظیمات زیر را فعال یا غیر فعال کنید:

 • اضافه کردن ویدئو به استوری‌ها
 • امکان اشتراک گذاری
 • قابلیت کامنت گذاشتن
 • ذخیره خودکار لایو در قالب IGTV
 • انتشار خودکار استوری‌ها در فیسبوک

تمام این قابلیت‌ها می‌توانند به افزایش بازدید و میزان تعامل لایوهایی که برگزار می‌کنید، کمک کنند.

4. زمان و موضوع لایو را قبل از برگزاری اطلاع رسانی کنید

هنگامی که زمان و موضوع لایو اینستاگرامی خود را تعیین کردید، از چند روز قبل با منتشر کردن تعدادی استوری، به فالوورهایتان اطلاع رسانی کنید. در این استوری‌ها به آنها نشان دهید که شرکت در لایو شما چه فوایدی برایشان خواهد داشت. به این ترتیب، آن‌ها می‌توانند زمانی را کنار بگذارند و برای شرکت در آن برنامه ریزی کنند. بهتر است اگر در شبکه‌های اجتماعی دیگری فعالیت می‌کنید، لایو اینستاگرامی خود را در آنها نیز تبلیغ کنید. حتی برای جذب حداکثر تعداد بازدید کننده، می‌توانید زمان و موضوع لایو را برای مشترکان ایمیل خود ارسال کنید.

اقدامات حین برگزاری لایو اینستاگرامی

بعد از اینکه خود را برای برگزاری یک لایو فوق‌العاده آماده کردید، وقت آن رسیده که شما را با نکاتی آشنا کنیم که رعایت آنها باعث می‌شود بهترین نتیجه ممکن را از لایوهای خود بگیرید.

5.عنوان لایو خود را پین کنید

در حین برگزاری لایو، تعداد بازدید کنندگان به تدریج بیشتر می‌شود. می‌توانید با پین کردن عنوان لایو، در ذهن کسانی که دیر به آن ملحق می‌شوند، یک پیش زمینه‌ای ایجاد کنید. برای پین کردن عنوان کافی است کارهای زیر را انجام دهید:

 • لایو خود را آغاز کنید
 • عنوان لایو را در بخش کامنت‌ها تایپ کنید
 • به قسمت pin comment بروید
 • روی کامنت مورد نظر ضربه بزنید تا پین شود

6. هدف خود از برگزاری لایو را چند بار اعلام کنید

خیلی از بینندگان لایو، کسانی هستند که از قبل، اطلاع رسانی‌های شما را دیده‌اند و برای حضور در آن برنامه ریزی کرده‌اند. مابقی، احتمالا به طور تصادفی با آن شما مواجه شده‌اند. در هر صورت، یکی از مؤثرترین نکات حین برگزاری لایو اینستاگرامی این است که موضوعی که در حال صحبت درباره آن هستید را پیوسته تکرار کنید. این اقدام در کنار سوالاتی که به آنها پاسخ می‌دهید و راه حل‌هایی که برای رفع مشکلات خاصی ارائه می‌کنید، به مردم اطمینان می‌دهد که در مکان مناسبی هستند و باعث می‌شود لایو شما را تا آخر دنبال کنند.

7. ببینید چه کسانی لایو شما را دنبال می‌کنند

برای اینکه متوجه شوید چه افرادی در حال تماشای لایو شما هستند، کافیست روی علامت چشم در بالای صفحه نمایش ضربه بزنید. با این کار، همچنان که لایوهای بیشتری برگزار می‌کنید، فالوورهای خاصی را خواهید شناخت که بیشتر از دیگران با شما تعامل برقرار می‌کنند. با این دسته از مخاطب‌ها، مستقیما صحبت کنید و از آنها با احترام قدردانی کنید تا ارتباط خود را با کاربرانی که بیشترین مشارکت را با شما دارند تقویت کنید.  

8. به سوالات کاربران در لایوهای خود پاسخ دهید

برای اینکه بدانید چه سوالاتی در ذهن مخاطب‌های شما وجود دارد، می‌توانید قبل از لایو یک استوری منتشر کنید و از آنها بخواهید تا سوال‌های خود را از شما بپرسند. بهتر است از استیکر سوال پرسیدن(Question Sticker) در استوری خود استفاده کنید که به کاربران این امکان را می‌دهد تا با ضربه زدن روی آن، سوالی که می‌خواهند از شما بپرسند را تایپ کنند. سپس با برگزاری یک لایو پرسش و پاسخ به سوالات که جمع آوری کرده‌اید پاسخ دهید. حتی در طول لایو نیز از کاربران بخواهید تا سوال‌های خود را از طریق آیکون علامت سوال در پایین صفحه نمایش با شما در میان بگذارند.

9. از ویژگی Add a Friend برای برگزاری لایو دو نفره استفاده کنید

برگزاری لایو دو نفره، نه تنها تجربه جذاب‌تری برای کاربران ایجاد می‌کند، بلکه به شما امکان می‌دهد تا از فالوورهای یک دیگر استفاده کنید. می‌توانید تا حداکثر سه نفر را به لایو خود اضافه کنید. برای انجام این کار کافیست روی آیکون دو صورتک در پایین صفحه نمایش ضربه بزنید. پس از آن، پنجره‌ای برای شما باز می‌شود که لیستی از تمام بینندگان لایو در آن وجود دارد. سپس آی-دی مهمان خود را در قسمت سرچ وارد کرده و روی دکمه Add ضربه بزنید. برای جذاب کردن لایو، می‌توانید ابتدا با دو مهمان شروع کنید و سپس یک مهمان سوم غافلگیرکننده را اضافه کنید.

بعد از برگزاری لایو اینستاگرامی، چه کارهایی را انجام دهیم؟

آموزش لایو اینستاگرام

10. لایو ضبط شده خود را استوری کنید

ممکن است عده‌ای از فالوورهای شما بنا به شرایطی نتوانند در لایوی که برگزار کرده‌اید، شرکت کنند. برای اینکه حداکثر افراد ممکن از موضوعاتی که در لایو درباره آنها صحبت کردید مطلع شوند، بهتر است لایو خود را ذخیره کرده و آن را از طریق یک استوری اطلاع رسانی کنید. از این طریق کسانی که لایو شما را از دست داده‌اند می‌توانند تا 24 ساعت آینده آن را تماشا کنند.

11. بعد از لایو به پیام‌های دایرکت خود پاسخ دهید

بعد از برگزاری لایو، بسته به موضوع آن، ممکن است کاربران در دایرکت از شما سوالی بپرسند یا حتی بخواهند خریدی را نهایی کنند. چراکه در این زمان، برند شما در ذهن مخطب بسیار برجسته است. در نتیجه، خیلی مهم است که در سریع‌ترین زمان ممکن به آنها پاسخ دهید. برای ارتباط موثرتر، این مکالمه یک به یک را تا زمانی که می‌توانید ادامه دهید، از آنها بازخورد بگیرید و با آنها بیشتر آشنا شوید.

12. از ذخیره شدن لایو در آرشیو اینستاگرام مطمئن شوید

بخش آرشیو لایو اینستاگرام این امکان را به شما می‌دهد تا لایوهایی را که در 30 گذشته برگزار کرده‌اید، مشاهده کنید و تصمیم بگیرید که آنها را به اشتراک گذشته، ذخیر یا حذف کنید. حتی می‌توانید آن را بعد از ذخیره شدن در شبکه‌های اجتماعی دیگر خود نیز منتشر کنید. ایده بسیار خوبی است که هر چند وقت یک بار، لایوهای گذشته خود را مجددا ببینید و آنها را از نظر کیفیت و میزان مشارکت با لایوهای اخیر خود مقایسه کنید. این کار شما را در جریان میزان پیشرفتی که داشته‌اید، می‌گذارد.

13. عملکرد لایو خود را ارزیابی کنید

حتما قبل از برگزاری لایو، اهدافی را برای خود تعیین کرده تا پس از آن بتوانید عملکردتان را بر اساس آن معیارها، ارزیابی کنید. پس از این بررسی، می‌توانید از نتایج بدست آمده برای بهبود لایوهایی که در آینده برگزار خواهید کرد، استفاده کنید.

مدت زمان لایو اینستاگرام چقدر است؟

بعد از اینکه لایو خود را آغاز کردید، اینستاگرام به شما اجازه می‌دهد تا 4 ساعت با مخاطبان و فالوورهای خود در ارتباط مستقیم باشید. در ورژن‌های قدیمی‌تر اینستاگرام، مدت زمان برگزاری لایو 1 ساعت بود که به دلیل استقبال بی‌نظیر کاربران از این قابلیت، مدیران این شبکه اجتماعی تصمیم به افزایش آن گرفتند.

دلایل قطع شدن لایو اینستاگرام

یکی از مشکلات رایج بین کاربران اینستاگرام، قطع شدن ناگهانی لایوی است که برگزار کرده‌اند. رایج‌ترین دلیل آن، پایین بودن سرعت و قطع و وصل شدن اینترنت است که پیشنهاد می‌کنیم راهکارهای زیر را دنبال کنید:

 • اگر از اینترنت گوشی موبایل استفاده می‌کنید، بهتر است هنگام برگزاری لایو اینستاگرام از Wi-Fi مودم بهره بگیرید زیرا نسبت به اینترنت تلفن همراه پایدارتر است.
 • اگر به Wi-Fi متصل هستید ولی باز هم لایو شما قطع می‌شود، توصیه می‌کنیم تنظیمات مودم خود را بررسی کنید.
 • چنانچه تمام اقدامات بالا را انجام دادید ولی نتیجه نگرفتید، اپلیکیشن اینستاگرام را بروز رسانی کنید و مطمئن شوید که آخرین نسخه این برنامه در گوشی شما نصب است.
 • در صورتی که این مشکل همچنان ادامه داشت، پس از ورود به تنظیمات اینستاگرام، وارد بخش Help و سپس Report a Problem شوید و این مسئله را برای مقامات اینستاگرام گزارش کنید.

یکی دیگر از دلایل قطع شدن لایو اینستاگرام، پخش شدن محتواهایی با حق کپی رایت است. اگر می‌خواهید موسیقی، فیلم یا هر محتوای دیگری را در لایو خود پخش کنید، مطمئن شوید که شامل قانون کپی رایت نمی‌شود. چراکه هوش مصنوعی اینستاگرام به راحتی متوجه این موضوع شده و لایو شما را قطع می‌کند.

شیوه برگزاری لایو دونفره در اینستاگرام

چگونه در اینستاگرام لایو دو نفره برگزار کنیم؟ برای این کار دو راه وجود دارد. در راه اول کافیست فردی که در لایو شما حضور دارد، یک درخواست(request) ارسال کند که در صورت قبول ریکوئست، لایو دو نفره خواهد شد. برای مشاهده ریکوئست‌ها باید در قسمت پایین صفحه نمایش روی آیکون دوربین مشاهده request برای برگزاری لایو دونفره اینستاگرام ضربه بزنید. اما اگر بخواهید فردی را به لایو خود دعوت کنید، می‌توانید روی آیکون آدمک آیکون برگزاری لایو دونفره اینستاگرام در پایین صفحه نمایش ضربه بزنید و در قسمت سرچ صفحه‌ای که باز می‌شود، آدرس پیج مهمان را وارد کنید. با این کار درخواستی برای آن فرد ارسال می‌شود که با پذیرش آن درخواست، لایو به صورت دو نفره ادامه پیدا خواهد کرد. 

آموزش برگزاری لایو دونفره در اینستاگرام به صورت تصویری

چگونه در لایو اینستاگرام عکسی را بارگزاری کنیم؟

برخی اوقات لازم است تا تصویری را برای درک بهتر موضوعی که درباره‌ی آن صحبت می‌کنید، به بینندگان لایو خود نشان دهید. در آپدیت جدید اینستاگرام این امکان به راحتی برای شما فراهم است. کافیست روی آیکون مربوط به تصاویر در بالای صفحه نمایش و در سمت راست ضربه بزنید و تصویر مورد نظر خود را انتخاب کنید تا برای افرادی که در لایو شما حضور دارند به نمایش در بیاید.  

چگونه لایو را ذخیره کنیم؟

بعد از اینکه لایو خود را به پایان رساندید، اینستاگرام سه گزینه مقابل شما قرار می‌دهد:

 • اشتراک گذاری ویدئوی لایو در بخش IGTV
 • دانلود ویدئوی لایو به صورت کامل
 • حذف آن از آرشیو اینستاگرام

در صورت انتخاب گزینه اول، محتوای لایوی که برگزار کردید در قالب IGTV تا هر زمان که بخواهید در صفحه کاربری شما باقی می‌ماند.

دانلود لایو اینستاگرام

دانلود لایو اینستاگرام دیگران با ربات تلگرام , برنامه دانلودر اینستاگرام و سایت های ذخیره لایو اینستاگرام امکان پذیر است برای دانلود لایو اینستاگرام می توانید از اپلیکیشن های یا سایت های زیر استفاده کنید .

اپلیکیشن Story Saver برای اندروید

اپلیکیشن Story Saver بهترین اپلیکیشن برای دانلود لایو اینستاگرام است . حالا این Story Saver دقیقا چه ویژگی‌هایی دارد؟

 • قابلیت دانلود لایو اینستاگرام
 • امکان دانلود IGTV
 • امکان دانلود استوری‌ها و هایلایت‌ها
 • قابلیت دانلود عکس پروفایل افراد
 • امکان دانلود عکس و فیلم

دانلود اپلیکیشن StorySaver از گوگل پلی

نرم افزار In Grabber برای دانلود لایو اینستاگرام

یکی دیگر از نرم افزارهای اندروید که برای دانلود استفاده می‌شود، In Grabber است. این نرم افزار چه ویژگی‌هایی دارد؟

 • دانلود عکس، ویدئو و IGTV
 • قابلیت ریپوست کردن ویدئو و عکس با کپشن
 • ذخیره کردن استوری

دانلود In Grabber از گوگل پلی

سایت دانلود از اینستاگرام

دانلود از اینستاگرام با سایت خیلی راحت از اپلیکیشن و برنامه دانلودر اینستاگرام است برای دانلود استوری اینستاگرام می توانید از سایت زیر استفاده کنید

دانلود لایو اینستاگرام

دانلود برنامه ذخیره لایو اینستاگرام

یکی از روش های برگزاری لایو زنده در اینستاگرام , استفاده از برنامه Screen Recorder می باشد با نرم افزار ضبط صفحه نمایش می تواند تمام مراحل لایو را ذخیره کرده و سپس در استوری خود منتشر کنید

دانلود Screen Recorder برای اندروید

دانلودScreen Recorder برای ios

علت غیرفعال بودن لایو اینستاگرام

برای برخی از کاربران گزینه برگزاری لایو غیر فعال است. این موضوع دلایل مختلفی دارد که در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

 • اگر از گوشی‌های قدیمی با نسخه‌های اندروید پایین استفاده می‌کنید، احتمالا مشکل از سخت افزار موبایل شماست که برای تست این موضوع کافی است با دستگاه دیگری وارد حساب کاربری خود شوید.
 • بروز بودن نسخه اپلیکیشن اینستاگرام خود را چک کنید و در صورت نیاز آن را به جدیدترین ورژن آپدیت کنید.
 • یک مرتبه از برنامه خارج و دوباره وارد شوید زیرا ممکن است این مشکل لحظه‌ای به وجود آمده باشد.
 • در صورت لزوم گوشی موبایل خود را Restart کنید تا با اینکار سیستم عامل آن دوباره راه اندازی شود و اپلیکیشن‌ها را از نو فراخوانی کند.
 • اگر از اقدامات بالا نتیجه نگرفتید، کافیست برنامه اینستاگرام را حذف کرده و بار دیگر نصب کنید.
 • به عنوان آخرین راهکار می‌توانید از طریق بخش Report a Problem در تنظیمات اینستاگرام، غیر فعال بودن لایو خود را گزارش کنید.

لایو گذاشتن در اینستاگرام با کامپیوتر

در حال حاظر، امکان برگزاری لایو در نسخه تحت وب اینستاگرام وجود ندارد. اما نرم افزارها و وب سایت‌های مختلفی وجود دارند که به شما کمک می‌کنند تا از طریق آنها بتوانید با استفاده از کامپیوتر خود لایوی را برگزار کنید. یکی از معروف‌ترین آنها، سایت Loola.tv است.

نحوه بستن کامنت‌ها در لایو

چگونه کامنت‌های لایو را ببندیم؟ گاهی اوقات نیاز است که بخش کامنت‌های لایو را مسدود کنید تا هم حواس خودتان و هم کاربرانی که در حال تماشای شما هستند، کاملا به صحبت‌هایتان متمرکز باشد. برای بستن کامنت در لایو اینستاگرام کافیست روی علامت سه نقطه افقی در قسمت نوشتن کامنت ضربه بزنید و سپس مطابق تصویر زیر، گزینه Turn off commenting را انتخاب کنید.

آموزش بستن کامنت‌ها در لایو اینستاگرامی به صورت تصویری

آیا می‌توان از طریق لایو، مسابقه اینستاگرامی برگزار کرد؟

از آنجایی که هر لایو را فقط یکبار برگزار می‌شود و مدت زمان آن نیز محدود است، می‌توانید از این قابلیت برای طراحی مسابقه اینستاگرامی استفاده کنید تا یک فرصت تکرار نشدنی را برای مخاطبان خود به وجود بیاورید. لایو اینستاگرام برای برگزاری مسابقه، مکانی ایده‌آل است زیرا:

از طریق آن می‌توانید به صورت زنده و مستقیم، مسابقه‌ی خود را برگزار کنید که این موضوع باعث افزایش هیجان مسابقه می‌شود.افرادی که لایوهای شما را تماشا می‌کنند به احتمال زیاد همان‌هایی هستند که تعامل بیشتری با پیج شما دارند که قرعه کشی اینستاگرام در میان این افراد، نتیجه مطلوب‌تری برای شما به همراه خواهد داشت. برگزاری مسابقه در لایو اینستاگرام، باعث ایجاد فومو(ترس از دست دادن فرصت) در بین مخاطبان شما می‌شود که می‌تواند فالوورهای بیشتری را به شرکت در مسابقه تشویق کند.

نظرات و تجربه شما در لایو اینستاگرام

در این مقاله به شما نشان دادیم که قبل، حین و بعد از برگزاری لایو اینستاگرامی چه اقداماتی را باید انجام دهید تا بتوانید بهترین نتیجه ممکن را بر اساس هدفی که دارید، بدست بیاورید. همچنین به پر تکرارترین سوالات شما از جمله نحوه برگزاری لایو، دلایل قطع شدن ناگهانی آن، علت‌های غیر فعال بودن این بخش برای بسیاری از کاربران و غیره پاسخ دادیم. خوشحال می‌شویم که سوالات و نظرات خود را با ما در بخش کامنت‌ها در میان بگذارید.

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *